- Ana Sayfa
- Telefon Modelleri
- Telefon Karşılaştırma
realme C61 256GB vs Tecno Spark 30C
realme C61 256GB vs Tecno Spark 30C
realme C61 256GB genel puanda önde (91/100).
- Ekran: Tecno Spark 30C (99)
- Kamera: Tecno Spark 30C (98)
- Sağlık: realme C61 256GB (100)
| Puanlar | ||
|---|---|---|
| Ekran 3 özellik |
||
| Kamera 2 özellik |
||
| Sağlık 2 özellik |
||
| Özellikler | ||
| Ekran Boyutu | 6,74 inç | 6,67 inç |
| Ekran Teknolojisi | IPS LCD | IPS LCD |
| Ekran Çözünürlüğü | 720x1600 (HD+) Piksel (346) | 720x1600 (HD+) Piksel (346) |
| Ekran Yenileme Hızı | 90 Hz | 120 Hz |
| Ekran / Gövde Oranı | 85,06 % | 83,77 % |
| Yonga Seti (Chipset) | Unisoc T612 | MediaTek Helio G81 |
| CPU Çekirdek Sayısı | 8 | 8 |
| RAM | 8 GB | 8 GB |
| Dahili Depolama | 256 GB | 256 GB |
| İşletim Sistemi | Android 14 (U) | Android 14 (U) |
| Arka Kamera Çözünürlüğü | 50 MP | 48 MP |
| Ön Kamera Çözünürlüğü | 5 MP | 8 MP |
| Batarya Kapasitesi | 5.000 mAh | 5.000 mAh |
| Hızlı Şarj | Var | Var |
| 5G | Yok | Yok |
| Hat Sayısı | Çift Hat | Çift Hat |
| Desteklenen SIM Tipleri | Nano-SIM (4FF) | Nano-SIM (4FF) |
| Parmak İzi Okuyucu | Var | Var |
| Suya Dayanıklılık | Var | Var |
| Boy | 167,26 mm | 165,7 mm |
| SAR Değeri (Baş) | 0,565 W/kg | 1,544 W/kg |
| SAR Değeri (Vücut) | 0,795 W/kg | 1,392 W/kg |
| Çıkış Yılı | 2.024 | 2.024 |
| Ekran | ||
| Ekran Alanı | 109.08 cm² | 107.01 cm² |
| Renk Sayısı | 16 Milyon | 16 Milyon |
| Ekran Özellikleri | Multi Touch, Islak Parmak Algılama, Çerçevesiz Tasarım, Çentikli (Notch), Damla Çentikli (Water-Drop Notch), 180 Hz Dokunma Tepki Hızı, 450 cd/m² (nit) Parlaklık, 560 cd/m² (nit) Parlaklık (HBM) | Multi Touch, Çerçevesiz Tasarım, Ekran İçinde Ön Kamera |
| Piksel Yoğunluğu | 260 PPI | 263 PPI |
| Ekran Oranı (Aspect Ratio) | 20:9 | 20:9 |
| Ekran Çözünürlüğü Standardı | HD+ | HD+ |
| Kamera | ||
| Flaş | LED | 2 LED (Halka) |
| Video FPS Değeri | 30 fps | 30 fps |
| Kamera Özellikleri | Portre Modu (Bokeh), HDR, Yapay Zeka (AI) Sahne Algılama, Panorama, Otomatik Odaklama, Dahili QR Kod Okuyucu, 5 Elementli Lens | Phase Detect Auto-Focus (PDAF), HDR, Yapay Zeka (AI) Sahne Algılama, Panorama, Otomatik Odaklama, Dahili QR Kod Okuyucu, Sony Exmor Sensör (IMX582), Zamanlayıcı |
| İkinci Arka Kamera | Var | Var |
| Kamera Sensör Boyutu | 1/2.5 İnç | — |
| Diyafram Açıklığı | F1.8 | F1.79 |
| Ön Kamera FPS Değeri | 30 fps | 30 fps |
| Ön Kamera Özellikleri | Portre Modu, Sanal Flaş, 3 Elementli Lens, 77° Açılı | Ön Kamera için LED Flaş, Zamanlayıcı (self-timer), Ön Kamera için Dual-LED Flaş |
| Video Kayıt Seçenekleri | 720p @ 30fps, 1080p @ 30fps | 720p @ 30fps, 1080p @ 30fps, 1440p @ 30fps |
| Video Kayıt Özellikleri | Time-lapse (Hyperlapse), Yavaş Çekim Video Kayıt (Slow motion video) | Time-lapse (Hyperlapse), Yavaş Çekim Video Kayıt (Slow motion video) |
| Ön Kamera Sensör Boyutu | 1/5 İnç | — |
| Video Kayıt Çözünürlüğü | 1080p (Full HD) | 1440p (Quad HD) 2K |
| Ön Kamera Diyafram Açıklığı | F2.2 | F2.0 |
| Optik Görüntü Sabitleyici (OIS) | Yok | Yok |
| Ön Kamera Video Çözünürlüğü | 720p (HD) | 1440p (Quad HD) 2K |
| Batarya | ||
| Şarj | USB Type-C | USB Type-C |
| Video Oynatma | 16.6 Saat | — |
| Kablosuz Şarj | Yok | Yok |
| Müzik Oynatma | 97.2 Saat | — |
| Değişir Batarya | Yok | Yok |
| Konuşma Süresi (4G) | 34.2 Saat | — |
| Hızlı Şarj Özellikleri | Hızlı Şarj (15W) | Hızlı Şarj (18W) |
| Hızlı Şarj Gücü (Maks.) | 15 W | 18 W |
| Batarya Özellikleri | — | Bypass Charge |
| Tasarım | ||
| En | 76.67 mm | 77.1 mm |
| Ağırlık | 188 Gram | 192 Gram |
| Kalınlık | 7.84 mm | 7.8 mm |
| Renk Seçenekleri | Siyah, Altın, Yeşil | Siyah, Beyaz, Yeşil |
| Gövde Malzemesi (Kapak) | Plastik (Cam Görünümlü) | Plastik (Cam Görünümlü) |
| Gövde Malzemesi (Çerçeve) | Plastik (Metalik Görünümlü) | Plastik (Metalik Görünümlü) |
| Çoklu Ortam | ||
| Radyo | Yok | — |
| Ses Çıkışı | 3.5 mm | 3.5 mm |
| Hoparlör Özellikleri | Mono | Stereo, Çift Hoparlör |
| Özellikler | ||
| Sensörler | İvmeölçer, Jiroskop, Yakınlık Sensörü, Pusula, Ortam Işığı Sensörü | İvmeölçer, Yakınlık Sensörü, Pusula, Ortam Işığı Sensörü |
| Kutu İçeriği | Ekran Koruma Filmi (Telefona Uygulanmış), SIM Çıkartma İğnesi, Şeffaf Arka Kapak Kılıfı, USB Güç Adaptörü (15W), USB Kablosu | Ekran Koruma Filmi, Mikrofonlu Kulaklık, SIM Çıkartma İğnesi, Şeffaf Arka Kapak Kılıfı, USB Güç Adaptörü, USB Kablosu |
| Toza Dayanıklılık | Var | Var |
| Servis ve Uygulamalar | Air Gesture, Ekrana Çift Dokunarak Açma (KnockON), Karanlık Mod (Dark Mode), Sanal RAM Artırma (12GB), Tek Elde Kullanım Modu, Yüz Tanımlama | Çocuk Modu, DTS Ses, Karanlık Mod (Dark Mode), Sanal RAM Artırma (4GB), Yüz Tanımlama |
| Bildirim Işığı (LED) | Yok | Yok |
| Suya Dayanıklılık Seviyesi | IPX4 | IPX4 |
| Toza Dayanıklılık Seviyesi | IP5X | IP5X |
| Parmak izi Okuyucu Özellikleri | Yan Tarafta | Yan Tarafta |
| Görüntülü Konuşma (Uygulama) | Var | Var |
| Temel Donanım | ||
| CPU Frekansı | 1.8 GHz | 2.0 GHz |
| İşlemci Mimarisi | 64-bit | 64-bit |
| AnTuTu Puanı (v10) | 263.600 Puan | 268.800 Puan |
| Ana İşlemci (CPU) | 2x 1.8 GHz ARM Cortex-A75 | 2x 2.0 GHz ARM Cortex-A75 |
| 1. Yardımcı İşlemci | 6x 1.8 GHz ARM Cortex-A55 | 6x 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU Üretim Teknolojisi | 12 nm | 12 nm |
| Hafıza Kartı Desteği | Var | Var |
| Geekbench 6 (Multi-core) | 1.495 Puan | 1.460 Puan |
| Grafik İşlemcisi (GPU) | Mali-G57 | Mali-G52 MC2 |
| Geekbench 6 (Single-core) | 440 Puan | 450 Puan |
| Diğer Hafıza Seçenekleri | 64/128/256GB Depolama seçeneği var | 128/256GB Depolama seçeneği var |
| Hafıza Kartı Maks. Kapasitesi | 2 TB | 1 TB |
| Diğer Bellek (RAM) Seçenekleri | 4/6/8GB RAM seçeneği var | 4/6/8GB RAM seçeneği var |
| GPU Frekansı | — | 820 MHz |
| Temel Bilgiler | ||
| Seri | realme C | Tecno Spark |
| Duyurulma Tarihi | 2024, Temmuz | 2024, Eylül |
| Alt Seri | — | Tecno Spark 30 |
| Ağ Bağlantıları | ||
| 2G | Var | Var |
| 3G | Var | Var |
| 4G | Var | Var |
| 4.5G Desteği | Var | Var |
| 2G Frekansları | 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz | — |
| 3G Frekansları | 850 (band 5) MHz, 900 (band 8) MHz, 2100 (band 1) MHz | — |
| 4G Frekansları | 700 (band 28) MHz, 800 (band 20) MHz, 850 (band 5) MHz, 900 (band 8) MHz, 1800 (band 3) MHz, 2100 (band 1) MHz, 2600 (band 7) MHz | — |
| Diğer Bağlantılar | ||
| USB Versiyonu | 2.0 | 2.0 |
| USB Özellikleri | USB On-the-go (OTG) | USB On-the-go (OTG) |
| USB Bağlantı Tipi | USB Type-C | USB Type-C |
| Çift Hat Özelliği | 3 Slot (SIM1+SIM2+MicroSD) | 3 Slot (SIM1+SIM2+MicroSD) |
| İşletim Sistemi | ||
| Kullanıcı Arayüzü | realme UI | HiOS |
| Lansman Arayüz Versiyonu | — | HiOS 14.5 |
| Kablosuz Bağlantılar | ||
| NFC | Yok | Var |
| Kızılötesi | Yok | Var |
| Wi-Fi Kanalları | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi-Fi Özellikleri | Dual-Band (5GHz), Wi-Fi Hotspot | Dual-Band (5GHz), Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth Versiyonu | 5.0 | — |
| Bluetooth Özellikleri | AAC, LDAC, SBC | — |
| Navigasyon Özellikleri | GPS, A-GPS, BDS, GLONASS, Galileo | GPS |
Neden realme C61 256GB daha iyi?
- Daha yüksek ekran boyutu6.74 inç vs 6.67 inç
- Daha yüksek ekran / gövde oranı85.06 % vs 83.77 %
- Daha yüksek arka kamera çözünürlüğü50 MP vs 48 MP
- Daha düşük sar değeri (baş)0.565 W/kg vs 1.544 W/kg
- Daha düşük sar değeri (vücut)0.795 W/kg vs 1.392 W/kg
- Tecno Spark 30C 2 özellikte önde: daha yüksek ekran yenileme hızı ve daha yüksek ön kamera çözünürlüğü
Neden Tecno Spark 30C daha iyi?
- Daha yüksek ekran yenileme hızı120 Hz vs 90 Hz
- Daha yüksek ön kamera çözünürlüğü8 MP vs 5 MP
- realme C61 256GB 5 özellikte önde: daha yüksek ekran boyutu, daha yüksek ekran / gövde oranı, daha yüksek arka kamera çözünürlüğü ve 2 özellik daha
ÖNERİLER



