- Ana Sayfa
- Monitörler
- Monitör Karşılaştırma
Monitör Karşılaştırma
Asus TUF Gaming VG28UQL1A vs BenQ SW272U
Asus TUF Gaming VG28UQL1A genel puanda önde (87/100).
- Ekran: BenQ SW272U (99)
- Performans: Asus TUF Gaming VG28UQL1A (100)
- Bağlantı: BenQ SW272U (75)
| Puanlar | ||
|---|---|---|
| Ekran 4 özellik |
||
| Performans 2 özellik |
||
| Bağlantı 6 özellik |
||
| Özellikler | ||
| Ekran Boyutu | 28 inç | 27 inç |
| Ekran Boyutu (cm) | 71,1 cm | 68,6 cm |
| Yatay Çözünürlük | 3.840 px | 3.840 px |
| Dikey Çözünürlük | 2.160 px | 2.160 px |
| Çözünürlük | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Çözünürlük Standardı | 4K UHD | 4K UHD |
| Yenileme Hızı | 144 Hz | 60 Hz |
| Tepki Süresi | 1 ms | 5 ms |
| Panel Teknolojisi | IPS | IPS |
| Panel Tipi | Düz (Flat) | Düz (Flat) |
| Kullanım Amacı | — | Profesyonel |
| Akıllı Monitör | Yok | Yok |
| HDMI Girişi | 4 adet | 2 adet |
| HDMI Tip A | Var | Var |
| Hoparlör | Var | Yok |
| DisplayPort | Var | Var |
| USB-C | Yok | Var |
| USB-A Hub | Var | Var |
| HDMI 2.1 | Yok | Yok |
| Parlaklık | 300 nit | 400 nit |
| Çıkış Yılı | 2.021 | 2.024 |
| En Boy Oranı | 16:9 | 16:9 |
| Ekran | ||
| Renk Sayısı | 1.07 Milyar | 1.07 Milyar |
| DCI-P3 Desteği | Var | Var |
| DCI-P3 Kapsamı | 90 % | 99 % |
| Renk Derinliği | 10 (8 bit+FRC) bit | 10 bit |
| Piksel Aralığı | 0.161 mm | 0.156 mm |
| Ekran Özellikleri | AMD FreeSync, Adaptive-Sync, NVIDIA G-SYNC Compatible (Uyumlu), HDR (High Dynamic Range), HDR10, Titreşimi Azaltma (Flicker-free), Mavi Işık Filtresi (Blue Light Filter), Resim İçinde Resim (PiP), Resim Yanında Resim (PbP) | HDR (High Dynamic Range), HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma) |
| Piksel Yoğunluğu | 157 PPI | 163 PPI |
| Kontrast Oranı (Statik) | 1000:1 | 1000:1 |
| Diğer Ekran Özellikleri | Display Stream Compression (DSC), Fast IPS, VESA DisplayHDR 400, Asus DisplayWidget Lite, Asus Extreme Low Motion Blur, Asus Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC), Asus GameFast Input Teknolojisi, Asus GamePlus, Asus Shadow Boost, Asus Variable Overdrive Technology, Konsol Desteği: 3840x2160 @ 120Hz, Variable Refresh Rate (VRR) | Calman Ready, Calman Verified, Donanımsal Kalibrasyon Desteği, Pantone SkinTone Validated, Pantone Validated, Uniformity Technology, BenQ AQCOLOR Technology, BenQ Palette Master Ultimate, BenQ Paper Color Sync, Çevresel Işık Kalkanı (Shield), Fabrika Çıkış Kalibrasyon, Kısayol Profil Kumandası, Light Illusion ColourSpace, Pantone Connect Premium, Yansımasız (Anti-glare), ∆E (Delta E) < 1.5 Renk Hassasiyeti, 16-bit Lookup Table (LUT) Desteği |
| Kontrast Oranı (Dinamik) | 1.000.000:1 (HDR) | — |
| İzleme Açısı Dikey (V) | 178 º | 178 º |
| İzleme Açısı Yatay (H) | 178 º | 178 º |
| Dijital Sinyal Frekansı (V) | 48~144 Hz | — |
| sRGB Desteği | — | Var |
| sRGB Kapsamı | — | 100 % |
| Adobe RGB Desteği | — | Var |
| Adobe RGB Kapsamı | — | 99 % |
| Güç | ||
| Güç Tüketimi (Tipik) | 33 W | 34 W |
| Güç Tüketimi (Bekleme) | 0.5 W | 0.5 W |
| HDR Güç Tüketimi (1000h) | 60 kWh | 43 kWh |
| SDR Güç Tüketimi (1000h) | 33 kWh | 25 kWh |
| HDR Enerji Tüketim Sınıfı (A-G) | G | G |
| SDR Enerji Tüketim Sınıfı (A-G) | G | F |
| Güç Tüketimi (Maks) | — | 200 W |
| Stant | ||
| Stant Rengi | Siyah | Siyah |
| Pivot Açısı | 90 º | 90 º |
| Yükseklik Ayarı | Var | Var |
| Tilt Aralığı (+) | +20 º | +20 º |
| Tilt Aralığı (-) | -5 º | -5 º |
| Swivel Aralığı (+) | +15 º | +30 º |
| Swivel Aralığı (-) | -15 º | -30 º |
| Yükseklik Ayarı Ölçüsü | 120 mm | 140 mm |
| Yukarı-Aşağı Eğme (Tilt) | Var | Var |
| Sağa-Sola Döndürme (Swivel) | Var | Var |
| Yatay-Dikey Döndürme (Pivot) | Var | Var |
| Bağlantılar | ||
| DVI | Yok | Yok |
| D-Sub (VGA) | Yok | Yok |
| HDMI Versiyonu | 2.0, 2.1 | 2.0 |
| HDMI Özellikleri | HDCP 2.2, HDCP | HDCP 2.2, HDCP |
| Kensington Kilidi | Var | Var |
| Ses Girişi (3.5mm) | Yok | Yok |
| USB-A (Type-A) Adedi | 2 | 2 |
| DisplayPort Versiyonu | 1.4 | 1.4 |
| Mini DisplayPort (mDP) | Yok | Yok |
| DisplayPort Giriş Adedi | 1 | 1 |
| USB-A (Type-A) Versiyonu | USB 3.2 Gen 1 | USB 3.2 Gen 1 |
| Kulaklık Çıkış (3.5mm) | Var | Var |
| USB-B (Type-B) Besleme (Upstream) | Var | Var |
| Diğer Bağlantılar | — | SD/MMC Kart Okuyucu |
| USB-C (Type-C) Adedi | — | 1 |
| DisplayPort Özellikleri | — | HDCP, HDCP 2.2 |
| USB-C (Type-C) Özellikleri | — | USB-C PowerDelivery (PD), USB-C PowerDelivery (PD) 90W, USB-C DisplayPort, USB-C Thunderbolt 3, Thunderbolt, USB-C 3.2 Gen 1 |
| Genel | ||
| Seri | Asus TUF Gaming, Asus VG | BenQ SW |
| Kullanım Amacı | Genel, Oyun | — |
| Hoparlör Gücü (RMS) | 4 W | — |
| Tasarım & Boyutlar | ||
| VESA Desteği | Var | Var |
| VESA Standardı | 100x100 mm | 100x100 mm |
| Arka Kapak Rengi | Siyah | Siyah |
| Ekran Derinliği | 65.65 mm | — |
| Ekran Genişliği | 639.5 mm | 626.1 mm |
| Ekran Yüksekliği | 369.35 mm | 376.4 mm |
| Ön Çerçeve Tipi | İnce Çerçeve | İnce Çerçeve |
| Ekran Ağırlığı | 4.67 kg | 5.25 kg |
| Ön Çerçeve Rengi | Siyah | Siyah |
| Ekran Derinliği (Standlı) | 213.8 mm | 274 mm |
| Ekran Genişliği (Standlı) | 639.5 mm | 626.1 mm |
| Ekran Yüksekliği (Standlı) | 539.8 mm | 591.8 mm |
| Ekran Ağırlığı (Standlı) | 6.89 kg | — |
| Döküman & Yazılım | ||
| Kullanım Kılavuzu | Asus TUF Gaming VG28UQL1A Monitör Kullanım Kılavuzu | — |
| Kullanım Kılavuzu (UK) | Asus TUF Gaming VG28UQL1A Monitör Kullanım Kılavuzu (UK) | — |
Neden Asus TUF Gaming VG28UQL1A daha iyi?
- Daha yüksek ekran boyutu28 inç vs 27 inç
- Daha yüksek yenileme hızı144 Hz vs 60 Hz
- Daha düşük tepki süresi1 ms vs 5 ms
- Daha yüksek hdmı girişi4 adet vs 2 adet
- Hoparlör varVar vs Yok
- BenQ SW272U 3 özellikte önde: USB-C var, daha yüksek parlaklık ve daha yüksek çıkış yılı
Neden BenQ SW272U daha iyi?
- USB-C varVar vs Yok
- Daha yüksek parlaklık400 nit vs 300 nit
- Daha yüksek çıkış yılı2024 vs 2021
- Asus TUF Gaming VG28UQL1A 5 özellikte önde: daha yüksek ekran boyutu, daha yüksek yenileme hızı, daha düşük tepki süresi ve 2 özellik daha
ÖNERİLER
Benzer Karşılaştırmalar
Monitör Karşılaştırması Hakkında Sık Sorulan Sorular
Asus TUF Gaming VG28UQL1A ve BenQ SW272U arasındaki temel farklar nelerdir?
Ekran boyutu, çözünürlük, panel teknolojisi, yenileme hızı, tepki süresi, bağlantılar ve fiyatı karşılaştırma tablosundan yan yana inceleyebilirsiniz.
Monitör seçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli?
Kullanım amacına göre çözünürlük, panel tipi, yenileme hızı, tepki süresi, ekran boyutu ve bağlantı seçenekleri birlikte değerlendirilmelidir.



